Lieky na vysoký krvný tlak sú niekedy nevyhnutné

Na Slovensku trpí viac ako polovica populácie závažným srdcovocievnym problémom, akým je aj hypertenzia. Nie každý ju však má samozrejme na rovnakej úrovni. U niekoho ju objavili v skorom štádiu, niekto na odbornú diagnostiku a návštevu lekára čakal pridlho. To má na svedomí horší stav a väčšie komplikácie. Avšak dnes už ani vysoký krvný tlak alebo hypertenzia nepatria k diagnózam, s ktorými sa nedá žiť. Ba naopak, vďaka podpornej liečbe sa môžu pacienti dožiť oveľa vyššieho veku, než ako to bolo v minulosti. O čo vlastne ide? Aké sú príznaky a príčiny tohto ochorenia a aké sú možnosti liečby a lieky na vysoký krvný tlak? O všetkom sa dočítate nižšie.

Čo to pre pacienta znamená?

srdcova krivkaNie každé ochorenie znamená, že sa máte vo všetkom obmedzovať. Sú však isté činnosti, na ktorých vykonávanie by ste si mali s touto diagnózou dať vyšší pozor a to z jednoduchého dôvodu. Ak máte zvýšený alebo vysoký krvný tlak, vaše telo vám naznačuje, že srdce a krvný obeh nefunguje tak, ako je normál. Lieky však tieto abnormality vedia zmierňovať. V dôsledku rôznych príčin, o ktorých sa zmienime nižšie dochádza k tomu, že sa cievy zužujú a postupne upchávajú. To má za následok zrýchlenie pretekania krvi v nich, čo zároveň sťažuje funkciu aj srdcu. Nakoľko srdce je hlavnou zásobárňou a pumpou krvného obehu.

Z toho vyplýva, že s diagnózou ako je vysoký krvný tlak by ste sa mali vyhýbať takým aktivitám a činnostiam, ktoré vaše srdce zaťažujú a tlakové hodnoty zvyšujú. Ide napr. o rýchle športovanie, stresové a adrenalínové situácie, emocionálne výkyvy… No negatívny dopad na funkciu srdca má aj kofeín, alkohol či cigarety a niektoré jedlá.

Ako zistiť, že máte zvýšený tlak?

Príznaky tohto ochorenia sú rôzne a závisia od štádia daného pacienta. Zmienime ale najčastejšie problémy, ktoré trápia ľudí s touto diagnózou. Ak si v nich nájdete viacero, ktoré pociťujete, mali by ste navštíviť vášho doktora, ktorý vás vyšetrí. Prípadne stačí nezanedbávať preventívne prehliadky, kde by sa vysoký tlak alebo jeho počiatky jednoznačne odhaliť. Je ale určite rozdiel namerať si zvýšené hodnoty po namáhavej činnosti a vtedy, ak ste v pokoji a nie je dôvod k tomu, aby boli zvýšené. Vážne by ste mali brať práve druhú možnosť.

Príznaky vysokého krvného tlaku sú bolesť v hlave a v hrudi, búšenie srdca, opuchy tváre a členkov, návaly tepla, začervenanie, rýchle vyčerpanie a únava, nadmerné potenie, dýchavičnosť. Jedným zo sprievodných symptómov môže byť aj zmeravenie prstov, poruchy zraku atď. Jednoznačne si zvýšený tlak môžete namerať aj doma pomocou tlakomeru. Lepšie je merania uskutočniť niekoľkokrát za deň, nie hneď po sebe. Zaznamenané výsledky budú presnejšie. Ak v každej etape dňa zaznamenáte zvýšené hodnoty, mali by ste čím skôr podniknúť niektoré liečebné kroky.

Aké sú príčiny hypertenzie?

Dôvodov, ktoré zapríčiňujú vysoký tlak je viacero. Vyššie sme uviedli, že je potrebné rozoznávať dva stavy. Taký, ktorý pretrváva a taký, ktorý sa objaví napríklad po vykonaní fyzicky alebo psychicky náročnej činnosti. Druhý typ problému sa zvykne dať do normálnych hodnôt bez podporných látok a liekov. Pri prvom type, teda pri chronickom, trvalom prípadne často sa opakujúcom sa probléme je potrebné pozorovanie a následná konkrétna liečba.

Vysoký krvný tlak môže mať na svedomí nielen dedičnosť a genetické predpoklady, ale aj váš životný štýl. Málo pohybu a aktivity, sedavé zamestnanie, časté vystavovanie sa stresujúcim situáciám, konzumácia nezdravých jedál, alkoholu a fajčenie, to sú tie najhlavnejšie. Z jedál, ktoré môžu byť príčinou vysokého tlaku sú to mastné, údené, vyprážané, presáľané a prisladké jedlá, ktoré sa ťažko trávia a tak sa usádzajú okolo orgánov a môžu zapríčiniť zužovanie ciev. Rovnako škodlivé sú aj sladené bublinkové vody a kofeínové nápoje.

Liečba a lieky na vysoký krvný tlak sú veľmi dôležité

Liečiť vysoký tlak je skutočne veľmi dôležité, ináč hrozia také komplikácie ako upchanie alebo pretrhnutie ciev. Pri neskorom zásahu odborníkov to môže viesť k amputácii končatiny, kolapsu obličiek, strate alebo trvalému poškodeniu zraku, k srdcovej a mozgovej príhode, mŕtvici a iným komplikáciám, ktoré by ste rozhodne kvôli svojmu „prírodnému“ a možno aj tak trošku ignorantskému postoju nechceli zažiť. prechadzajuce sa dievca

Liečba vysokého krvného tlaku pritom nie je taká náročná a liečiť ho môžete nielen liekmi, ale aj bez liekov. V každom prípade je hlavnou zložkou správne a zdravé stravovanie. Mastné, vyprážané a údené jedlá by ste mali úplne obmedziť a soliť by ste mali čo najmenej. Rovnako skôr cukríte prírodnými sladidlami, nie tými umelými. Kofeín, alkohol a fajčenie radšej taktiež úplne vynechajte. Veľmi prospešnou liečbou vysokého tlaku bez liekov a doma je aj pravidelný pohyb. Nemáme na mysli nič extrémne. Stačia obyčajné prechádzky na čerstvom vzduchu alebo špeciálne kardiocvičenia.

Pokiaľ je ale vaše štádium vysokého tlaku vyššie, v tom prípade sa neodporúča staviť len na zmenu stravy, aj keď tá určite urobí veľa. Ak sa stav zhoršuje rýchlo, je nutná liečba liekmi. Pokiaľ nechcete do seba „dávať“ chemické lieky, ktoré vám predpíše lekár, vyskúšať môžete ich prírodné varianty, ktoré nie sú na predpis. Zakúpiť si ich môžete v lekárni, no špeciálne druhy nájdete len na internete. Veľmi obľúbenými sú napríklad kvapky na vysoký tlak, ktoré nepomáhajú len pri chronickom probléme, ale aj pri náhle vyskočenom tlaku.

V každom prípade si ale overte, či sa jednotlivé prípravky nijako nevylučujú s vašimi prípadnými inými diagnózami a či skutočne zaberajú. Na internete je k dispozícii množstvo recenzií, ktoré vám v rozhodovaní môžu pomôcť. V každom prípade ale nie je rozumným nechať vysoký krvný tlak na osud. Aby ste mohli plnohodnotne žiť, k životu a k zdraviu sa je potrebné postaviť zodpovedne. Viac o tomto probléme a možnostiach liečby sa dočítate aj na http://www.bloodpressureuk.org/BloodPressureandyou/Thebasics/Whatishigh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *