Detoxikácia organizmu – 5 dôvodov, prečo ju podstúpiť

Zdá sa, že slovo detoxikácia dnes počujeme zo všetkých strán. Čo je to ten detox a prečo by ste sa oň mali zaujímať?

anatomia ludskeho telaHlavným dôvodom, prečo ľudia praktizujú detox, je zbavenie tela toxínov, ktoré sa v organizme hromadili roky. Tieto toxíny môžu pochádzať z prostredia, z predpísaných liekov, zo stresu, fyzickej traumy alebo z nevhodných stravovacích návykov. Ak je vaše telo zaplavené takým množstvom toxínov, ktoré už nedokáže účinne odplavovať, tieto toxíny sa začnú usádzať v tkanivách ako kyslý odpad. Lekárska veda už dávno potvrdila, že práve tento kyslý odpad je pôvodcom mnohých ochorení. Znamená to, že čím viac kyslého odpadu v tele máte, tým viac pravdepodobné je, že čoskoro ochoriete alebo budete mať nadváhu. To, ako dosiahnuť čo najlepšiu detoxikáciu organizmu a očistu tela, sa dozviete na www.detoxikacia.sk.

Trend alebo staroveký recept na zdravie?

Detoxikáciu ľudstvo pozná už niekoľko tisícročí. Záznamy o detoxe hrubého čreva sa našli už v 3000 rokov starých lekárskych dokumentoch zo starovekého Egypta a Grécka. Podobné záznamy je možné nájsť aj na babylonských alebo asýrskych doskách, v hinduistických lekárskych textoch a v knihách zo starovekého Ríma. Na vyčistenie hrubého čreva a celého tráviaceho traktu od jedov a črevných červov sa v tomto období používal aj klystír.

Starovekí Číňania boli zasa majstrami v používaní liečivých štiav a diét. Naučili sa, ako pôsobí konkrétne ovocie alebo zelenina na telo človeka a ako je možné tieto potraviny použiť v rámci detoxikácie a podpory funkčnosti jednotlivých orgánov.

Dnes začína hodnotu pravej domácej detoxikácie chápať aj moderná západná lekárska komunita. Detox do svojich praktík dnes zahrňuje množstvo alternatívnych liečiteľov. Hlavným výsledkom je výborné prečistenie tela.

Detoxikácia organizmu – 5 zdravotných výhod

Detox pomôže vyčistiť telo v mnohých formách. Či už sa jedná o sedemdňový pôst, kedy konzumujete len šťavy, trojdňový bylinný tonický detox, desaťdňový smoothie detox alebo šesťtýždňový celkový detox, cieľ je vždy rovnaký – detoxikovať telo od toxínov, zlepšiť si zdravie a celkovú chuť do života.

Detoxikácia organizmu má skutočne množstvo výhod. Pokúsim sa vymenovať aspoň päť hlavných:

  1. Neutralizácia kyselín

Náš fyzický stav a vitalita sú závislé na udržaní správnej hladiny pH v tele. Je to pomer medzi kyslosťou a zásaditosťou v našej krvi a tkanivách. Správne hodnoty pH sú medzi 7,35 až 7,45, čo je na pH škále označené ako neutrálne pH. V dnešnej dobe pramení veľa zdravotných problémov hlavne z veľmi nevhodnej štandardnej americkej stravy, ktorá je v tomto ohľade veľmi kyslá. Znamená to, že jedlo, ktoré denne konzumujeme, obsahuje prvky, ktoré v našom tele tvoria veľké množstvo kyslého odpadu, ktorý nás následne robí chorými a tučnými. Detoxikácia je skvelým spôsobom, ako vylúčiť z tela tieto toxíny a pomôcť telu vrátiť sa späť do stavu miernej zásaditosti.

      2. Posilnenie imunitného systému

Čím viac toxínov v tele máte, tým viac musí pracovať váš imunitný systém. Pri hromadení kyslého odpadu je váš imunitný systém stále viac potláčaný, až kým nie je schopný bojovať proti takému veľkému množstvu škodlivých látok. Následne ochoriete, budete viac náchylný na prechladnutia, chrípky alebo alergie. Ak bude hromadenie toxínov pokračovať, môžu sa u vás časom objaviť aj závažnejšie ochorenia, ako napríklad kardiovaskulárne problémy, obezita, tráviace ťažkosti, osteoporóza alebo rakovina. Keď tento kyslý odpad neutralizujeme, imunitný systém znova získa svoju silu, ktorú potrebuje na udržanie zdravia.

      3. Upokojenie a vyliečenie tráviaceho systému

Bežná americká strava je založená na veľmi zlej kombinácii potravín. Vedeli ste, že enzýmy potrebné na trávenie bielkovín sa vylučujú v žalúdku? A že enzýmy potrebné na trávenie sacharidov sa vylučujú v ústach? Alebo že keď sa sacharidový enzým dostane z úst do žalúdka, zabráni sa tým vylučovaniu bielkovinových enzýmov? Takže, kým sa trávia sacharidy, čo si myslíte, že sa deje s bielkovinami? Čo sa stane, keď necháte mäso na tmavom, vlhkom, teplom mieste? Začne hniť a tvoriť jedovaté plyny. Len si pomyslite na všetky tie cheeseburgery, pizzu, morčacie mäsko alebo obľúbené raňajkové sendviče. Kým sa váš tráviaci systém snaží stráviť celú túto kombináciu potravín, orgány vášho tela bojujú proti hromadiacemu sa kyslému odpadu. Váš tráviaci systém vám poďakuje za každý jeden deň, kedy nebude musieť toto zažívať.

      4. Zvýšené množstvo energie a chuti do života zena sportujuca na plazi

Ak je telo zaplavené toxínmi, pôsobí to naň veľmi stresujúco. Ak je vaše telo v akútnom stresovom stave, na svoju obranu produkuje stresové hormóny kortizol a adrenalín. Ak tento stav trvá príliš dlho, rezervy energie sa minú a budete sa cítiť unavený a chorý. Ak ste teda stále unavený, práve toto môže byť hlavným dôvodom. Keď z tela vyplavíte všetok kyslý odpad, vaše telo sa vráti do prirodzeného stavu a bude opäť zdravé a plné života. Rovnako sa vráti aj energia potrebná pre zdravé trávenie.

       5. Stimulácia chudnutia

Ak je vaše telo zaplavené toxínmi, na chudnutie môžete jednoducho zabudnúť. Aby si organizmus ochránil životne dôležité orgány, prebytočné toxíny skladuje v tukových bunkách. Čím viac kyslých toxínov v sebe máte, tým viac tuku potrebujete. Aby ste ale začali tuk spaľovať, musíte najskôr vaše telo detoxikovať od toxínov. A presne na to detox slúži. Keď sa toxíny vyplavia, razom bude omnoho jednoduchšie zbaviť sa aj všetkého nahromadeného nepotrebného tuku.

Záver

Detoxikácia je skvelým spôsobom, ako začať novú diétu alebo nový, zdravší režim. Keď pomôžete telu zbaviť sa nahromadených toxínov, bude pre vás omnoho ľahšie pokračovať v novo nastavenom životnom štýle a sústredíte sa viac na svoje zdravie a celkovú pohodu. Rozhodujúcim faktorom sú vždy kroky a rozhodnutia, ktoré budete uskutočňovať po skončení procesu detoxikácie. Keď budete cítiť, že máte veľa novej energie a chuti do života, určite príde aj chuť na udržanie si tohto režimu, ktorý vám pomôže zachovať v tele optimálnu hladinu pH.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *